01. 06. 2021

Téměř 1700 startů a k tomu double Petry Pastorové

Byl to hodně specifický ročník, ale byl. A účastnice 9. Českého běhu žen si to patřičně užily. Počasí nad Ostravou se v sobotu dopoledne umoudřilo a předpovídaný déšť nedorazil. Snad až na drobné přeháňky.

Po půlroční přestávce si tak mohlo 1380 žen a dívek užít atmosféru jedinečného závodu v centru města, který nemá v České republice obdoby. Povinné testy pro všechny účastnice nebyly problém, respirátory před samotným startem rovněž ne. Dokonce ani silně zredukovaný doprovodný program neodradil milovnice běhání.

Tradičně se soutěžilo hned na několika tratích a v mnoha disciplínách. Od rodinného běhu s dětmi, přes závod na 2,5 km Nordic Walking, závod na 2,5 km, 5 km týmů i jednotlivců až po hlavní soutěž v běhu na 10 km. Startovalo se ve vlnách po sto závodnicích a vše proběhlo v naprostém pořádku.

Hlavní závod na 10 kilometrů vyhrála časem 39:04 Petra Pastorová s téměř minutovým náskokem před Petrou Ševčíkovou (39:52). Členka MK Seitl Ostrava Petra Pastorová ovšem ovládla i pětikilometrovou trať, kterou zvládla v čase 19:01. Podobný „double“ historie Českého běhu žen nepamatuje.

Velmi příjemným překvapením byl start hned 24 čtyřčlenných týmů ve týmovém závodě. Suverénně ho ovládly běžkyně z Ludgeřovic, startující za tým Hello bank/BK Ludgeřovice. A jedna zajímavost z Nordic Walkingu. Závod absolvoval a dokončila i sedmdesátiletá Jaroslava Skříčilová, která dokázala, že sportovat lze v každém věku.

Ředitel závodů Oldřich Zvolánek měl pochopitelně z průběhu letošního ročníku obrovskou radost. „Vloni jsme museli kvůli pandemii koronaviru závod přeložit na podzimní termín. Letos už bylo vše téměř při starém. Před letními prázdninami jsme mohli odstartovat závod, který si získal velmi rychle přízeň amatérských běžkyň. Ještě to pochopitelně nebylo podobně jako masivní, jako například před dvěma lety, ale všichni věříme, že příští rok se budeme opět prát o rekord v počtu účastnic. Těší se na to celý náš, téměř dvousetčlenný tým, který na realizaci závodu podílí,“ shrnul letošní ročník ředitel závodů Oldřich Zvolánek.

Děkujeme všem účastnicím a děkujeme všem, kteří na letošní přípravě spolupracovali!