FOTO ZE ZÁVODU
E-DIPLOM
VÝSLEDKY

NOVINKY

17. 05. 2013

Výtvarnice a designéři vítězkám Českého běhu žen

Jaroslav Koléšek a Josef Divín začali pracovat na společných výtvarných projektech v době svého působení na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí, kde se jako kolegové setkali už v r. 2008.

Hlavním spojujícím článkem jejich tvůrčích aktivit je práce se sklem, a to především foukaným a broušeným. Kromě samostatných profesionálních projektů se v posledních čtyřech letech s překvapivým účinkem věnují čím dál intenzívnější práci týmové.

Mezi jejich společné realizace patří především medaile pro Mistrovství Evropy v Atletice do 23 let 2011, dále medaile pro Běh 17. listopadu 2012 nebo ceny pro Český běžecký klub.

Ceny:

Při realizaci cen pro Český běh žen 2013 v Ostravě se Koléšek s Divínem rozhodli využít svých pedagogických zkušeností a oslovit pro spolupráci také studenty a kolegy z obou škol, na kterých autoři v současné době působí. Podoba cen tak dostane nový hravý rozměr v kombinacích přístupů a materiálů. Základ kolekce cen se bude skládat ze tří sošek komorních rozměrů a šesti menších reliéfků. Hlavním tématem je figurální motiv běžící ženy, kombinovaný s hravými doplňky. První z figur bude vyrobena z glazované terakoty, druhá bude zhotovena metodou šití, vycpávání a následného laminování, třetí postava potom bude vytvořena z hutního skla. Kombinace materiálů potom budou ještě rozehrávat zmenšené doplňky a předměty spojené s běžným denním životem, které budou součástí běžící postavy. Celek bude vyznívat hravě, pozitivně a s nádechem lehkého humoru.
Spoluautoři:

keramika – Aneta Krátká

Aneta Krátká je absolventkou Střední odborné školy grafické v Jihlavě, v současné době studuje ve druhém ročníku v Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity pod vedením Jaroslava Koléška. Aneta Krátká se věnuje především figurální tvorbě a její práce jsou charakteristické svou živostí, energií a humorem.

šitá postava –Veronika Plátková

Veronika Plátková je absolventkou Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity, kde studovala pod vedením prof. Mária Kotrby a posléze i Jaroslava Koléška. Upozornila na sebe především svou absolventskou bakalářskou prací, kterou tvořila šitá nadživotní figura ležícího diváka, sledujícího pobaveně televizi. Tato práce se stala základem pro autorčinu současnou tvorbu, kdy dále rozvíjí techniku šití a vycpávání objemů a tvarů s figurální tématikou a dosahuje v ní překvapivých a přitažlivých výsledků.

sklo – Ondřej Strnadel

Ondřej Strnadel je absolventem Střední sklářské školy ve Valašském Meziříčí a také Ateliéru produktového designu Fakulty multimediálních komunikací na Baťově univerzitě ve Zlíně. V současné době působí jako pedagog na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí, kde vede práce na školní huti. Práce Ondřeje Strnadela vynikají svou precizností a čistotou provedení a tematicky jsou na zajímavém pomezí užitého a volného umění.