FOTO ZE ZÁVODU
E-DIPLOM
VÝSLEDKY

NOVINKY

15. 05. 2013

Na start Českého běhu žen v Ostravě se asi postaví závodnice, která má sotva jeden rok.

Ostrava se 1. června stane městem českého ženského běhu. Vůbec poprvé se v zemi uskuteční speciální závod zaměřený na ženy všech věkových a výkonnostních kategorií. Registrovat se mohou už teď, část vybraného startovného půjde na dobročinné účely. Český běh žen je první akcí ve městě, která se hlásí ke kandidatuře Ostravy na titul Evropské město sportu 2014.

Zřejmě nejmladší závodnicí vůbec prvního Českého běhu žen bude roční Barborka. Ačkoli nebude potřebovat běžecké boty, protože 300 metrů dlouhou trať absolvuje v kočárku, dostane vlastní startovní číslo. „Kariéru začíná brzy, ale kdo ví, třeba Barborce budeme jednou všichni fandit na olympiádě," usmívá se legendární atletka Jarmila Kratochvílová, která je patronkou Českého běhu žen.

Na unikátní závod se mohou amatérské i profesionální běžkyně registrovat od 1. května on-line na webových a facebookových stránkách akce, kde najdou všechny důležité informace a také návod, jak hradit startovné. Část vybraných peněz pomůže tam, kde finance chybí. „Ještě zvažujeme, jestli peníze dáme na péči o ženy v tísni anebo zda vybereme nějaký projekt, který pomáhá sportovat handicapovaným dětem. Rozhodneme se v nejbližších dnech," říká Martin Kubík, manažer nákupního a zábavního centra Forum Nová Karolina, ve kterém má závod svou základnu. „Naše společnost navýší startovné za týmové běhy na dvojnásobek," dodává Kubík.

Běžkyně si dopřejí ojedinělý zážitek, udělají něco pro své zdraví, přispějí na dobrou věc a ty nejlepší se ještě mohou těšit na originální trofeje – sošky žen, které samy o sobě dokazují, že Český běh žen je určený všem dámám. „S designéry a výtvarníky z Fakulty umění Ostravské univerzity a skláren ve Valašském Meziříčí spolupracujeme už poněkolikáté. Atletický svět doslova uchvátili medailemi, které vytvořili pro ostravský šampionát evropských atletů do 23 let, který jsme pořádali před dvěma lety. Oslovili jsme je proto znovu, jejich tvorba má hodnotu i vtip," vysvětluje Oldřich Zvolánek.
Český běh žen je zároveň první veřejná sportovní akce, která se oficiálně hlásí k podpoře projektu kandidatury města Ostravy na Evropské město sportu. „Český běh žen inspiruje lidi k pohybu a je to přesně taková akce, kterými by krajská metropole měla žít. Doufám, že nejen ostravské ženy nám pomohou, aby město dokázalo, že mu titul patří", dodává náměstek primátora Martin Štěpánek.

Kromě hlavního závodu připravili organizátoři také soutěž pro školy o 15 tisíc korun na sportovní aktivity. Vyhraje mateřská, základní, střední škola nebo univerzita, která na start přivede nejvíce účastníků. Mohou to být žákyně, kantorky ale i další zaměstnankyně anebo její příznivci. Podmínkou je absolvování 2,5 kilometrů dlouhé trati. Dárky ale dostanou všechny účastnice a bavit se budou i diváci. Krev na startu rozproudí DJ, hrát bude kapela L.A. Sunday a děti budou soutěžit například v atletických disciplínách. Chybět nebude malování na obličej, skákadla, dětská autíčka, nafukovací florbal a také autogramiáda hokejistů HC Vítkovice.